Recipe: Vegetarian Tacos #glutenfree

I decided to give a chance to something new so that my taste buds will not suffer and feel imprisoned in everyday stereotypes. Though, I tried preparing Mexican Tacos. If you speak a little bit of Spanish after all, you just have to enjoy it two more times!😃 Therefore how it went?

Chtěla jsem vyzkoušet něco nového, aby se moje chuťové buňky potěšily a nezůstávaly uvězněné v každodenním stereotypu, a tak jsem zkusila připravit mexické Tacos. Když už přeci umíte trochu té španělštiny, tak musí chutnat 2x více!😃 Jak to tedy dopadlo?

Tacos je tradiční mexické jídlo a je typické pro malé, nejčastěji kukuřičné tortilly, které se plní nejrůznějšími dobrotami. Často bývá Tacos servírované s masem, ale můžete bez problému vyzkoušet i vegetariánskou variantu jako já. Mně osobně se líbí, že je tohle jídlo hodně kreativní a můžete opravdu využít cokoliv, co zrovna máte doma. Tím bude váš oběd či večeře pokaždé zajímavější.

Tacos are a traditional Mexican meal and it is typical for the usually small corn tortillas what is filling with many goodnesses. Typically is Tacos served with meat but of course, you can enjoy the vegetarian option too like me. I love it because this meal represents creative heaven and you can use almost everything that you can just find at home. And because of the feeling, you will get your dinner definitely more interesting and different every time.

Základem jsou tortilly, které určitě seženete tak jako já v supermarketu. Jako náplň se nejčastěji používá:
– vařená směs: s fazolemi, masem, rybami…
– salsa (omáčka): guacamole, rajčatová salsa…
– čerstvá zelenina: nakrájená zelenina, cibule, kukuřice, limetka…

The basic ingredient is tortillas which you can easily buy in the supermarket like I do. As the filling is normally used:
– cooked mix: with beans, meat, fishes…
– salsa: guacamole, tomato salsa…
– fresh vegetables: cut vegetables, onion, sweet corn, lime…

Suroviny/ Ingredients:

bezlepkové tortilly
gluten free tortillas

 • na vařenou směs: cuketa, paprika, žampiony, lilek, fazole, kari, olivový olej
 • čerstvá zelenina: rajče, okurek, paprika, kukuřice v plechovce
 • salsa: řecký jogurt, dvě lžičky paprikové pasty, šťáva z limetky, sůl, pepř
 • cooked mix: zucchini, red pepper, champignons, eggplant, beans, curry powder, olive oil
 • fresh vegetables: tomatoes, cucumber, pepper, sweet corn
 • salsa: greek yogurt, 2 teaspoons of the red pepper paste, lime juice, salt, pepper powder

Postup / Instructions:

 1. Nejprve si připravíme vařenou směs. Nakrájíme zeleninu na malé kostičky a přidáme na pánev společně s olejem a kořením. Nasypeme i uvařené fazole a podusíme zeleninu do měkka.
 2. V mezičase si nakrájíme čerstvou zeleninu do misky a vytvoříme směs.
 3. Salsu uděláme jednoduše v misce – smícháme celý jogurt s paprikovou pastou a ostatními ingrediencemi.
 4. Jakmile máme uvařenou zeleninu, nachystáme si vše do misek a dáme na chvíli ohřát tortilly do trouby.
 5. Teplé tortilly vytáhneme a plníme prvně vařenou směsí, potom salsou a nakonec přidáváme čerstvou zeleninu. Okamžitě podáváme!
 1. Start with the cooked mix. Cut all the vegetables into small pieces and add them to the pan with the oil and spices. Add the beans and cook the vegetables until it becomes soft.
 2. In the meantime cut the fresh veggies into the bowl and make another mix.
 3. You can easily make salsa in the bowl too – mix one yogurt with red pepper paste and other ingredients.
 4. When you have done your cooked mix, put it in another bowl too, and take the tortillas to the oven to heat it a bit.
 5. After heating the tortillas first fill with the cooked mix, then with salsa, and on the end cover it with the fresh vegetables. Serve it immediately!

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *