Kyselá ranní rutina / Sour morning routine

Pokud vám život nabízí citróny, řekněte si ještě o sůl a tequilu. Tequila na snídani není tou správnou volbou, ale nealko drink po ránu s citrónem vám může osladit život. Nevěříte? Zkuste alespoň týden – vypít ráno vlažnou vodu s citrónem a začnou se dít zázraky!

When life gives you lemons grab the tequila and salt. Tequila isn’t perfect for your breakfast but the non-alcoholic drink with lemon makes your life sweet in the morning. Don’t believe it? Try drink lukewarm water with lemon in the morning one week and the magic will happen.


Citrónovníky pocházejí pravděpodobně z Číny nebo Indie, odkud se postupně rozšířili až do téměř celé Evropy, USA a i Jižní Ameriky. Plodí většinou celý rok a obvykle se v místech, kde se pěstuje, sklízí i 3x do roka! Okolo prvního tisíciletí byl tento krásný strom již pěstován na Sicílii a každý z nich se může “dorůst” věku až 100 let. Wow, žlutá je nová černá!

Lemon trees are originally from China or India but they expand to most parts of Europe, the USA, and South America in history. It begets the whole year and they harvest them 3 times a year in the places where it grows! This beautiful tree was grown on Sicily already in the first thousand century and every tree of them can be “alive” till 100 years. Wow, yellow is a new black!

Zdravotní výhody / Healthy benefits

Šťáva z citrónu důkladně detoxikuje a zároveň hydratuje vaše tělo, posiluje imunitní systém a udržuje vás v zásaditém prostředí. Zlepšuje trávení a posiluje žaludeční kyselinu, čistí krev a reguluje tlak. Vaši pleť dělá mladší – zmírňuje stárnutí a tvorbu vrásek. Dát si ráno kousek citrónu, je prostě víc než cool pro naše celkové zdraví. A přitom stačí tak málo!

Juice of lemon thoroughly detox and hydrate your body. It can increase your immunity system and keep your body alkaline. Lemon juice also improves digestion and makes more powerful your digestive acid, clean blood and regulate body pressure too. Lemon makes your face skin younger – decreases aging and reduces the making of wrinkles too. Drinking a bit of lemon juice every morning is more than cool for our health. So little is enough!

Nikdy nepijte citrónovou šťávu samotnou, mohla by vám poškodit zubní sklovinu, proto ji vždy raději nařeďte vodou! Důležité je citrón vymačkat do vlažné vody a ne do studené. Studená voda by byla po ránu šokem pro náš organismus. Ideální je půllitrová sklenice vody s půlkou citrónu. Pokud však nejste schopní ráno vypít skoro nic, tak začněte postupně, alespoň s 300ml vody + čtvrtkou citrónu a pokud je to na vás i tak moc, zkuste si ji ze začátku zpříjemnit s trochou medu.

Don’t drink lemon juice separated because it can damage your tooth enamel. Always drink it with some water! It’s important to press the lemon to the lukewarm water – not cold. Coldwater could be a shock for your organism in the morning. The half-liter glass with lukewarm water + half of press lemon is perfect. If you can’t drink something after you wake up so start it little by little with 300ml of water and a quarter of lemon. And if it’s still not acceptable you can adjust with a little bit of honey.

Vyzkoušejte tento jednoduchý drink z ještě jednodušších surovin a uvidíte sami, jak vám může zlepšit každý den!

Try this simple drink from the easiest ingredients and you can see themselves how it can change your every day!

Buďte zdraví! Be healthy!

S láskou Vaše With love Yours

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *