The healthy pizza #glutenfree / Zdravá pizza #bezlepku

Kdy naposledy jste zůstali tak dlouho uvěznění doma, abyste měli čas uvařit nebo upéct nějaké zdravé dobroty? Narovinu pokud si chcete dopřát pizzu, tak nemáte nyní dost často ani jinou možnost, než si ji udělat doma. Jak ale udělat z pizzy zdravé a výživné jídlo (navíc i bez lepku, ať už pro kohokoliv) a užít si ji zcela bez výčitek? Čti právě teď!

When did you last stay at home for a long time and also had so much time to cook or bake something really great? Honestly, if you want to indulge a pizza and restaurants are closed now – you don’t have so many options then make it at home. How can you make the pizza as a healthy and nutritious meal (additionally gluten-free for anyone) and eat it completely without blaming yourself? Read it now…

Dlouho jsem hledala zdravější a zároveň bezlepkovou variantu na těsto, která by nekazila chuť a chutnala jako ta klasická. Až jsem ji jeden den vyzkoušela z ovesné mouky – pomleté přímo z ovsa. Pokud ji nemáte doma, můžete si namlet ovesné vločky, ale mouka je pro tento účel lepší. (Pro celiaky použít pochopitelně bezlepkové vločky nebo mouku.) A celkový výsledek byl perfektní!

I found a long time healthier plus gluten-free variations for the dough and in order, the tasting stays still the same as typical. One day I tried it from the oat flour made from the whole oat. If you don’t have it at home, you can grind the oat flakes but the raw flour is better for this recipe. (Use gluten-free oat flakes or flour for celiacs.) And this whole experiment was perfect!

Dalším problémem je to, že pizza se peče z kynutého těsta a to v kombinaci s práškem do pečiva nebo kváskem může dopadnout pokaždé jinak. Vyřešila jsem to tak, že jsem z ovesné mouky společně s vodou umíchala středně husté těsto a to jsem nechala v teple 24 hodin odpočinout. Mouka se lehce nakvasí, natráví a zároveň chytne přirozenou chuť kynutého těsta. Navíc v troubě nevykyne a tak zůstane těsto krásně tenké a křupavé.

Another problem is pizza is made from yeast dough, and it depends on the yeast or baking powder how the result looks like. I made it easily. I mixed the oat flour plus water and prepared the medium dough and I let it rest for 24 hours a room temperature. The flour will become a little bit fermented it and it has good yeast tasting and also it’s better for our digestion too. Moreover, the dough doesn’t rise in the oven, and it stays thin and crispy.

Nakonec navrch pizzy můžete použít, co zrovna máte doma nebo chcete vyzkoušet – fantazii se meze nekladou. Použijte rajčatový základ, ať není pizza suchá a pak se buď držte klasických receptů nebo si vytvořte svoje vlastní…

In the end, you can use what do you want or you have at home for the top of the pizza. There are no limitations. You need to try a tomato basic so the pizza isn’t dry and then make traditional recipes or make your own pizza just like you want…


Těsto na jeden klasický obdélníkový plech:
Dough for the one classic rectangular plate:

200g ovesné mouky bez lepku
200g gluten free oat flour

voda
water

olivový olej, sůl
olive oil, salt

Náplň:
Top of the pizza:

Rajčatový základ (buď koupíte pasírovaná rajčata v plechovce nebo si ho sami vyrobíte)
Tomato basic (you can buy tomato paste in supermarket or you can make your own at home)

Mozzarella

špenát, olivy, plísňový sýr, houby, bazalka,… ostatní věci dle libosti
spinach, olives, blue cheese, muschrooms, basil,… other things you like


Postup:
Instructions:

Den dopředu si odvážíme mouku a smícháme pouze s vodou do podoby středně řídkého těsta. Přikryjeme utěrkou a necháme 12-24 hodin odpočinout při pokojové teplotě, nejlépe na teplém místě.

Take the flour and mix it with the water to a medium dough and cover it with a fabric one day before. Let it rest 12-24 hours at room temperature or better still in a warm place.

Po 24 hodinách nám vznikne hustá hmota – tu vyklopíme do mísy, přidáme opět vodu, olivový olej a sůl, abychom znovu vytvořili středně husté těsto.

You will have a very solid mixture after one day. Tip it into a bowl and add the water with the olive oil and salt and make the medium dough again.

Těsto rozetřeme rovnoměrně stěrkou na plech, abychom vytvořili tenkou krustu.

Spread the dough straight with a spatula to the plate and make a thin crust.

Nahoru přidáme rajčatový základ a potom věci dle libosti.

Add the tomato basic and after that add other kinds of stuff like cheese…

Pečeme na 180 stupňů asi 25 minut.

Bake it for 180 degrees approximately 25 minutes.

Dobrou chuť! Enjoy your pizza!

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *