3 lessons that quarantine taught us / 3 lekce které nás naučila karanténa

Who knew a few months ago that the whole world would be slowed down by a pandemic and we will all be stuck at our homes? No matter what happened I believe all of us made some changes. We couldn’t see our family, go out or do things that we are normally doing so all of us had to make something different than in normal lives. Three important lessons quarantine gave to me?

Kdo mohl tušit ještě před pár měsíci, že celý svět zpomalí pandemie a zůstaneme tak uvěznění ve svých domovech? Ať tak či onak, všichni z nás museli (a někdy zcela nedobrovolně) udělat nějaké změny. Nemohli jsme vidět svoje rodiny, jít ven nebo dělat věci, které jsou pro nás úplně normální. Které 3 důležité lekce dala karanténa mně?

First lesson: Grateful / Vděčnost

Snažím se být vděčná za spoustu věcí již nějakou dobu, ale někdy, když člověku probíhá spousta dní tak nějak mezi prsty, plných zážitků nebo práce, tak na to nemá prostě prostor. Když ale sedím již nějaký ten pátek doma a navíc je stále spousta věcí, které nemůžu dělat, začne se mi rychle honit hlavou, za co jsem nebo jsem byla stále vděčná. Je důležité si najít každý den něco, za co stojí žít, i když je to úplná maličkost.

I’m trying to be thankful for the little pieces in my life always but sometimes when I pass some days full of work or experiences then you don’t have any space for this. In fact, I sit for a few weeks at home now. Plus there are so many things I still can’t do it so I started thinking about everything I should be grateful for. It’s important to find something great every day even if it’s a little thing.

Second lesson: We have to help each other / Musíme si pomáhat

Spousta lidí během této celosvětové krize ukázala svoji tvář. Někteří tu nejlepší a někteří bohužel opak. Stále by mělo platit pravidlo, že jsme všichni lidé vzájemně rovnocenní a musíme si pomáhat. Pokud mám něčeho já dost, rozdělím se s ostatními a pokud potom já nemám, oni mi pomůžou. Neexistuje žádná ne-pomoc ostatním, která vás někdy nedostihne. Není jen vaše rodina a vaši přátelé. Každý člověk je rodina nebo přítel někoho jiného…

So many people uncovered their real faces during the worldwide crisis. Somebody proved the best part of them but others, the exact opposite. We are all people on the same level – no matter what. If I have so much of something I can divide with others and then they can help me another time. You can’t stop caring for other people anytime. There aren’t only your family or friends. Every human in the world is a family member or friend of someone.

Third lesson: Take time for yourself / Najděme si čas sami pro sebe

Bylo krásné sledovat všechny kolem sebe, jak se vrátili ke svým koníčkům, začali sportovat, vyrábět domácí výrobky nebo pomáhat ostatním a přitom vědět, že normálně by se spousta těchto věcí neuskutečnila. Dost často protože bysme byli normálně v práci nebo si na tyto věci prostě nevyhradili čas. Karanténa nás naučila vrátit se k věcem, které máme rádi nebo které bychom chtěli dělat pravidelně. Myslím, že jsme to potřebovali. Nezbývá nic jiného, než si některé nové návyky úspěšně udržet a vyhradit si čas sami pro sebe.

It was lovely to watch the people around us during the quarantine. Especially how they came back for their hobbies. They have started with exercising, and some of them have made homemade products or helped other people. It was funny to watch this and indeed know that nothing from this ever happens if it would be a typical working day. Because you are supposed to be at work or don’t have any time for this. The quarantine taught us to come back to the activities that we love or what we want to do normally. I think all of us needed it. It’s necessary now to keep up with all of this and always find the time for yourselves.

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *