Vegan Curry Recipe

Dear winter, we already know that we are not out of the woods yet, so I think we all need to cook some filling and spicy food. Regardless, even if the original recipe is far away from my home I think similar plates cooked our grandmas too. And this is exactly what I love in this world – it can be too “small” to let feeling us connect but it also can be so huge bringing us a never-ending inspiration. Let’s stay warm and cook something spicy!

Zima, která ještě nepovolila své otěže, si přímo říká o teplá, pikantní a sytá jídla. Přestože je tento recept na míle vzdálený mému domovu, podobná jídla vařily i naše babičky. A to je to, co mě na tomto světě vždycky baví – je tak “malý”, abychom se zde neztratili, ale zároveň tak obrovský, aby nám přinášel neutichající inspiraci. Pojďme si tu zimu společně trochu přikořenit!

Úžasné a nenahraditelné koření kari, podle kterého nese tohle jídlo právem svůj název. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších receptů indické kuchyně, jehož variace však najdete po celém světě. Stalo se natolik oblíbené například i v Anglii, že některé studie tvrdí, že průměrný Brit utratí za celý život pouze za kari 880.000 korun českých. A já osobně myslím, že právem…

This delicious dish has been named according to the amazing and unplaceable yellow spice curry. It is one of the most significant recipes of Indian cuisine which you can find all over the world. It became incredibly popular in England that for example, some studies are saying the average Brit spends 30.000 British pounds in a lifetime only on curry. I think it’s absolutely worth it.

Připravila jsem jako svůj recept veganskou verzi se sladkými bramborami a špenátem, které může trochu obměnit již známé verze. Pojďme tedy do kuchyně!

I prepared my own recipe – the vegan version with sweet potatoes and spinach, which can contrast with your regular variants. Let’s prepare it together!

RECIPE: SWEET POTATOES & SPINACH VEGAN CURRY
Recept: Veganské Kari s batáty a špenátem

Ingredience / Ingredients:

Kokosový olej
Coconut oil

Cibule, česnek, chilli papričky
Onion, garlic, chili peppers

Zelenina nakrájená na malé kousky: 1 větší sladká brambora, 1 mrkev, 1/4 žluté cukety, 1 rajče, hrst špenátu
Vegetable cut into small pieces: 1 bigger sweet potato, 1 carrot, 1/4 yellow zucchini, 1 tomato, a handful of spinach

Koření: Kari, sůl, chilli, koriandr, kmín, zázvor
Spices: curry powder, salt, chili, coriander, caraway, ginger

1 šálek kokosového mléka
1 cup of the coconut milk

šťáva z citrónu
lemon juice

uvařené fazole
cooked beans

arašídy
peanuts

tapioka na zahuštění – volitelné
tapioca for thickening – optional

Příloha: uvařená rýže
Side dish: cooked rice

Postup: / Instructions:

Uvaříme si rýži podle klasického receptu jako přílohu.
Cook the rice as side dish as usually.

Na pánvi rozehřejeme kokosový olej a osmahneme dozlatova cibuli, česnek a chilli papričky. Poté přidáme trochu oleje a nasypeme zde všechna koření. Dobře zamícháme a do směsi přidáme všechnu zbývající zeleninu nakrájenou na malé kousky + uvařené fazole.

Heat the coconut oil on the pan and fry onion, garlic, and chili together. Add more oil and pour all of the spices. Mix it well and add all the vegetables cut into small pieces plus the cooked beans.

Podlijeme kokosovým mlékem, šťávou z citrónu (případně trochou vody) a necháme vše dobře podusit, dokud nebude zelenina měkká.

Pour the coconut milk and lemon juice (in case you need more, use water) and let it stew, until the vegetable becomes soft.

Přidáme trochu arašídů a dosolíme celou směs dle potřeby. Pokud chceme mít směs hustou, můžeme přisypat trochu tapioky a nechat chvíli probublat, než zhoustne. Nakonec nasypeme nahoru na celou směs listy špenátu, přikryjeme pokličkou a necháme chvilku podusit. Po pár minutách jemně vmícháme špenát do směsi a můžeme podávat společně s uvařenou rýží.

Add some peanuts, salt and mix it well or try it. If you want now you can add a bit of the tapioca to make the mixture thicker. In the end, we will add spinach above everything in the pan, cover it with the lid and let it cook for a few minutes. After the spinach is cooked, softly mix it with all the curry and we can serve it with the cooked rice.

Dobrou chuť!
Bon appetit!

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *