Fermented oat porridge / Kvašená ovesná kaše místo vaší ranní modlitby + fotosoutěž

Oves a jeho téměř posvátné účinky na naše tělo jsou známy již po staletí. Pokud budete tuhle velmi zdravě připravenou kaši snídat, pravděpodobně se vám zlepší imunita, zmizí střevní problémy a nebudete mít vůbec hlad – vydržíte na ní bez problému celé dopoledne! Je to vlastně taková nová droga nebo náboženství. Říkejte si tomu jak chcete. Oves je prostě boží. Amen!

Pokud chcete jíst zdravě, tak zcela určitě zapomeňte na kupované ovesné kaše z obchodů, plné spousty aromat a hlavně bílého cukru. Není nic snazšího, než si vyrobit svoji vlastní ovesnou kaši k snídani. Stojí pár korun, je zdravá a rovnou můžete vynechat všechny dopolední svačinky. Kromě těchto úžasných bonusů však připočtěte fakt, že si ji dopředu nakvasíte. Vaše kaše pak bude plná nejrůznějších živých probiotik a všemožných bakterií, které jsou chvalozpěvem pro vaše střeva a imunitu. Je to stejné jako u kvašeného zelí, akorát pro mnoho lidí je příjemnější snídat kaši, než do sebe soukat “voňavé” zelí.

V čem tkví to kouzlo?

Fermentací se pro nás oves (stejně jako všechny obilniny) stane více stravitelnější. Ovesné vločky navíc vytvoří lepkavý gel a vaše střevní mikroflóra vám za něj nejednou poděkuje. Kvašením navíc získáte živá probiotika přímo na stříbrném podnose pro vaši zdravou snídani. Takováto snídaně je však skvělou příležitostí, jak dostat do svého těla mimo jiné spoustu zdravé rozpustné vlákniny, která usnadňuje vyprazdňování a průchodnost střev a tím minimalizuje rakovinu tlustého střeva, ve které my Češi máme bohužel jednu z prvních příček na světě.

Oves je navíc přirozeně bezlepková obilnina, bohužel se dnes však pěstuje a sklízí dohromady s pšenicí a tím se může kontaminovat, proto pro celiaky doporučuji bezlepkové vločky a pokud máte malou toleranci lepku, mám vyzkoušené vločky Mornflake, které pochází z Anglie – jsou úžasně chutné a tato značka má se zpracováním ovsa zkušenosti již od roku 1675.

Suroviny:

kvalitní ovesné vločky, doporučuji “superfast” od Mornflake

voda

skořice, vanilka dle chuti

Postup:

Ovesné vločky dáme do misky a zalijeme vodou. Zamícháme a vytvoříme řidší kaši.

Necháme stát v teple minimálně 24 hodin. Můžete nechat jen přes noc, ale nejlepšího výsledku dosáhnete za 1-3 dny, záleží na pokojové teplotě. Zakryjeme pouze látkovým kapesníkem nebo utěrkou.

Nakvašenou kaši pak můžeme uložit do lednice a mít ji nachystanou na několik dní dopředu. V lednici vydrží klidně i měsíc. Nebo si ji můžete standardně uvařit a dochutit skořicí, sušeným či čerstvým ovocem apod..

Každá hodina kvašení je však velmi cenná. Pokud jste zapomněli vločky namočit, můžete tak učinit alespoň pár hodin dopředu.

Fotosoutěž!

Přidej fotku svojí nakvašené kaše s hashtagem #kvasenaovesnakase na svůj Instagram a vyhraj 5 kg nejlepších Mornflake ovesných vloček. Tomu říkám zásoba!

Soutěž běží od 4.2. do 4.3. a končí v 19:00 přesně, kdy vyberu výherce.

Hodně štěstí!

přeje Vaše

Ann

Ann
Ann

Born in the Czech Republic, I spent 4 years in Spain, which is why the Mediterranean Sea holds such a special place in my heart. Fluent in Czech, English, and Spanish, I embrace the lifestyle of a digital nomad, currently traveling across the world. I studied at a classical music conservatory – playing the clarinet. I’m passionate about books, art, mindfulness, and the traditional slow-paced way of life. The night sky, sunsets, and the pleasure of tasty homemade vegetarian food make me excited.

Find me on: Web | Instagram

1 Comment

  1. 23. 4. 2019 / 9:05

    Hey there! I’ve been following your weblog for some time now and finally got the bravery to
    go ahead and give you a shout out from Lubbock Texas!

    Just wanted to tell you keep up the fantastic work! https://www.tosuresure.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *